Not known Details About rozwarstwienie siatkówki

Odklejenie siatkówki przyczyny Przyczyn, które powodują odklejenie się siatkówki, jest wiele. Prowadzą do powstawania zmian w różnych mechanizmach, w zależności od typu. Do przedarciowego odklejenia siatkówki w oku dochodzi na skutek wystąpienia otworów, przez które przedostaje się płyn i dochodzi do odwarstwienia.

Jeżeli ciało szkliste jest nieprzezroczyste (np.: z powodu wylewu krwi) okulista posługuje się badaniem USG oka. Głowica USG wysyła fale, które do niej powracają po odbiciu od siatkówki tworząc na monitorze charakterystyczny obraz. Jego szybka analiza pozwala stwierdzić czy doszło do odwarstwienia czy też nie.

Dodatkowo ma miejsce obkurczanie się ciała szklistego w wyniku articleępowania tej choroby. Odklejenie się siatkówki częściej widuje się u dorosłych niż u dzieci.

Osobom z grupy ryzyka zaleca się częstsze wizyty okulistyczne (raz w roku). Objawy tj. męty, błyski, nagły ubytek w polu widzenia w postaci cienia bądź zasłony powinny zaniepokoić i skłonić każdego do szukania specjalistycznej pomocy.

Z pewnością są pewne predyspozycje do rodzinnego występowania. Dlatego osoby, u których krewnych – zwłaszcza pierwszego stopnia, stwierdzono rozwarstwienie, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka i powinni poddawać regularnym kontrolom okulistycznym.

Jak wielokrotnie wspominano odwarstwienie siatkówki jest stanem wymagającym szybkiej i fachowej pomocy. Im krótszy odstęp czasu między wystąpieniem pierwszych objawów a zgłoszeniem się do lekarza, tym lepsze rokowanie.

Jej prawidłowe funkcjonowanie zależne jest od ścisłego przylegania wszystkich jej warstw do siebie i do błony naczyniowej.

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

Jeśli w trakcie operacji umieszczono w oku pęcherzyk gazu, to w trakcie rekonwalescencji trzeba przestrzegać articleępowania pooperacyjnego, które zaleci specjalista. Przez kilka dni zaleca się utrzymywanie głowy w określonej pozycji tak, aby pęcherzyk naciskał na właściwą część siatkówki. Podczas tego czasu w polu widzenia można zauważyć czarną plamę. Trzeba również unikać ruchów, które mogą powodować wstrząs dla oka, a także czytania i patrzenia przez okno w trakcie jazdy samochodem lub koleją.

Wymienione objawy mogą także świadczyć o tylnym odłączeniu ciała szklistego, które nie musi być powikłane przedarciem i odwarstwieniem siatkówki. Do symptomów charakterystycznych dla odwarstwienia należą:

zasłona (cień) w polu widzenia – świadczy o tym, że przedarcie siatkówki doprowadziło do jej odwarstwienia;

Polega ona na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego wraz z błonami, a następnie wypełnieniu gałki ocznej specjalną substancją. We wtórnym odklejeniu się siatkówki początkowo należy wdrożyć leczenie choroby podstawowej, a w przypadku braku obserwacji cofania się zmian również przystąpić do leczenia operacyjnego.

Nie należy tego lekceważyć, gdyż w przypadku odwarstwienia siatkówki niezbędne jest natychmiastowe leczenie. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnej utraty wzroku. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Źródło: 123RF

Cierpisz na cukrzycę, krótkowzroczność lub AZS? Zmagasz się ze zwyrodnieniami na obwodzie siatkówki? A może przeprowadzono u Ciebie operację zaćmy? Czy wiesz, że znajdujesz się w grupie osób, które są obarczone ryzykiem click here rozwarstwienia siatkówki?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *